ELECTION 2015: Getting set for the big count

Voting

Voting

0
Have your say

Voting for the Parliamentary, unitary authorities, parish, and police referendum all take place on May 7, 2015.

The Parliamentary results are expected to be called first – mostly coming through overnight.

The Central Beds Council and Aylesbury Vale District Council election results will be counted on Friday afternoon, May 8.

Central Beds will then count its town/parish council votes with the result expected by 10pm.

Parish council counts in the Vale will take place on Saturday morn ing.

The police referendum for a mandate for a rise in the Beds Police precept is expected to be counted the following Monday, May 11.

Candidates for Central Beds Council:

Aspley and Woburn

HAREWOOD-LEE Robin Alexander - Green; WELLS Budge - Conservative.

Eaton Bray

ARCHER Ruth - Independent; JANES Ken - Conservative; SIBIYA Isaac Chikwakwanyi - Labour.

Heath & Reach

VERSALLION Mark Anthony - Conservative

Leighton Buzzard North

BISHOP Michael John - Labour; FERGUSON Ken - Conservative; HULL Jonathan Adrian - Green; JOHNSTONE Roy William - Conservative; MENNIE Rosalind - Liberal Democrat; PURVIS Ian Michael - Labour; SCOTT Daniel - Labour; SPURR Brian John - Conservative; WHITE Alan Roger - Liberal Democrat; WILSON Simon James - Green; WOODWARDS Gary - Green.

Leighton Buzzard South

ADAMS Paul Leslie - Independent; BERRY Ray - Conservative; BONE John Stephen - Labour; BOWATER Dave - Conservative; CHEESEWRIGHT Nichola Lynne - Green; DODWELL Amanda Louise - Conservative; GRAY Anne Elizabeth - Liberal Democrat; GUESS Anne Jennifer - Liberal Democrat; HEFFERNAN Adrian Peter - Labour; LAWRENCE Emily Anne - Green; LELLIOTT Garry - UKIP; NORTHEDGE Christopher Phillip Earnshaw - Labour; SNELLING Celia Mary - Liberal Democrat; SUMNER Kenton Roger Charles - Green.

Linslade

BARRY Ken - Gree; CARNELL Nigel Kenneth - Liberal Democrat; DARLING Parisa Francesca Rosina - Gree; GOODCHILD Russ - Liberal Democrat; E MABBOTT Tony - Gree; PALFREY Peter William - Labour; PERHAM Gordon - Conservative; PRICE Rebekah - Labour; REYNOLDS Ian Thomas - UKIP; SANDISON Gerald Alfred - Labour; SNELLING Peter John - Liberal Democrat; TUBB Gary David - Conservative; WALKER Benjamin Mark Ian - Conservative; WOODHOUSE Mike - UKIP.

Candidates for Leighton -Linslade Town Council:

Barnabas

CHEESEWRIGHT Nichola Lynne - Green; CURSONS Sarah Louisa - Conservative; FREEMAN Mark - Independent; GOODCHILD Russ - Lib Dem; OSBORNE Patrick - Green; OWEN Stephen Henry Martin - Lib Dem; PERHAM David James - Conservative; PRICE Rebekah - Labour; SANDISON Gerald Alfred - Labour; WOODHOUSE Mike (UKIP); WOODWARDS Gary (Green).

Brooklands

BONE, Jennifer - Labour; BOWATER Dave - Conservative; DODWELL Amanda Louise - Conservative; LATHAM Joanne Elizabeth - Lib Dem.

Grovebury

ADAMS Paul Leslie - Independent; BONE John Stephen -Labour; DAVIES James - Conservative; DENNISON Richard - Conservative; HULL Jonathan Adrian - Green; JOHNSON Colin Keith - Independent; KHARAWALA Farzana - Conservative; NORTHEDGE Christopher Phillip Earnshaw - Labour; RAHMAN Syed MD Mohibur - Conserative; SNELLING Celia Mary -Lib Dem.

Leston

COTTER Steve - Conservative; MABBOTT Tony - Green; MINOR Keith Richard - Labour.

Planets

BISHOP Michael John - Labour; FERGUSON Ken - Conservative; JONES Stephen Andrew - Conservative; WHITE Alan Roger - Lib Dem; WRIGHT Rosemary Anne - Green.

Plantation

BERRY Ray - Conservative; FOSTER Anthony - Labour; MENNIE Rosalind - Lib Dem; MORRIS Tony - Conservative; PURVIS Ian Michael - Labour; REDWOOD Caroline - UKIP; SPURR Brian John - Conservative; WILSON Simon James - Green.

Southcott

BARRY Ken - Green; BRANDHAM Alan Ronald - Conservative; CARNELL Nigel Kenneth - Lib Dem; CURSONS Karen - Conservative; GRAY Anne Elizabeth - Lib Dem; GUESS Anne Jennifer - Lib Dem; LAWRENCE Emily Anne - Green; PALFREY Peter William - Labour; PALMER Clive Alistair - Conservative; PERHAM Gordon - Conservative; REEDY Frank - Labour; REYNOLDS Ian Thomas - UKIP; SNELLING Peter John - Lib Dem; STEVENS Martyn Anthony - Green; SUMNER Kenton Roger Charles - Green.

St George’s

DOYLE Paul - Green; LAYDEN Kate - Green; PERHAM Carole Ann - Conservative; SCOTT Daniel - Labour; WALLACE Ewan - Conservative; WOODMAN Jane Mary - Labour.

Candidates for Aylesbury Vale District Council:

Edlesborough

Poll Chris - Conservative

Great Brickhill and Newton Longville

Blake Neil - Conservative; Everitt Ben - Conservative; Howard Deborah - UKIP; Welch Tim - Green.

Pitstone and 
Cheddington

Adams Robyn - UKIP; Evershed David - Lib Dem; Hodgskiss Mary - Green; Jenkins Sandra - Conservative; Town Derek - Conservative; Wheeler Jo - Green.

Stewkley

Blake Janet - Conservative; Lett Hannah - Green; Sharman Amethyst - UKIP.

Wing

Glover Netta - Conservative; Walton Barry -UKIP.

Wingrave

Cooper Peter - Independent; Griffin Nick - UKIP; Wheeler Mark -Green; Withey Richard - Conservative.